Recept

Nasi Goreng Taotjo

Dit recept is geïnspireerd op losse flarden van herinneringen die mijn moeder had aan vroeger. Mijn oma kookte vaak thuis en maakte een heel lekkere nasi met taotjo, gefermenteerde zwarte sojaboontjes. Mijn moeder kon zich de smaak van dat gerecht nog helder voor de geest halen, maar er was helaas geen recept van opgeschreven. Uiteindelijk ging mijn oma steeds minder koken – toen is het gerecht eigenlijk verdwenen. Mijn moeder vond het heel jammer dat ze het daardoor niet meer zelf heeft kunnen koken. Het lukte haar wel om nog wat ingrediënten op te noemen die in het gerecht zaten; daar ben ik mee aan de slag gegaan en na heel wat testen en koken kwam ik uit op dit recept! Toen ik het zelf proefde vond ik het heel lekker. Maar goed, ik had nog nooit de originele nasi goreng taotjo gegeten en wist dus niet hoe hij precies moest smaken. Op een dag kwam mijn moeder op bezoek en schotelde ik haar deze nasi goreng voor. Ze nam een hap, ze bleef even helemaal stil, nam toen nog een hap en begon te knikken. Met tranen in haar ogen zei ze: ‘Ja, dit is hem.’ Mooi is dat, hè? Dat een gerecht iemand zo tot op het bot kan roeren, aldus de chef en auteur van het boek SAMA SAMA.

Nasi Goreng Taotjo

Ingrediënten

4 personen | 30 minuten

  • 2 witte uien, gesnipperd
  • 4 tenen knoflook, fijngesneden
  • 4 cm verse gember, fijngesneden
  • 2 rode chilipepers, in dunne ringen
  • 2 groene rawitpepers, in dunne ringen
  • 2 el taotjo (sojabonensaus)
  • 600 g gekookte witte rijst, volledig afgekoeld (het liefst een dag van tevoren gemaakt)
  • 1 el ketjap manis
  • 1 el lichte sojasaus
  • 4 lente-uien, alleen de groene delen en in dunne reepjes
  • 4 eieren
  • zonnebloemolie, om in te bakken

BENODIGDHEDEN

  • wok

Bereiding

  1. Laat de wok heet worden op middelhoog vuur.  Voeg wat zonnebloemolie toe en bak de uien, knoflook en gember 4 minuten. Voeg de chilipepers en rawitpepers toe en bak kort mee.
  2. Voeg de taotjo toe en bak 2 minuten mee. Voeg dan de koude rijst toe en bak mee tot alles goed gemengd en de rijst licht goudbruin is.
  3. Zet het vuur laag en voeg de ketjap, sojasaus en lente-ui toe. Schep regelmatig goed om zodat de rijst niet aanbakt. Zet het vuur uit en laat de nasi goreng even staan terwijl je de eieren bakt.
  4. Verhit wat zonnebloemolie in een koekenpan en breek de eieren er een voor een in. Bak ze in 3-4 minuten tot mooie spiegeleieren.
  5. Verdeel de nasi over 4 kommen en leg op elke portie een gebakken eitje.